Щороку з 1 по 7 серпня проводиться Всесвітній та Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування. Наша лікарня також приєднується до цього заходу та закликая майбутніх матерів не нехтувати можливістю надати своїй дитині найкращє, починаючі з самого найдорожчого, з материнського молока яке надає імунітет. Через війну в Україні тисячі жінок із маленькими дітьми на руках опинилися у вкрай важких умовах. Зараз надзвичайно важливо продовжити грудне вигодовування немовляти – адже це найкорисніша, найбезпечніша та найзручніша їжа для вашого малюка. Річ у тім, що навіть у мирні часи використання дитячих сумішей у всьому програє материнському молоку. А в умовах війни, вимушеного переміщення, великого скупчення людей в укриттях, на вокзалах, у потягах, антисанітарії, відсутності доступу до найнеобхіднішого, використання дитячих сумішей несе в собі багато загроз для здоров’я та розвитку малюка. Чим молодше немовля, тим більше ризиків може викликати штучне вигодовування.

Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування

Десятка найцікавіших фактів про грудне молоко та грудне вигодовування в цілому

1. Грудне вигодовування (ГВ) – це єдиний природній метод годування немовлят. Суміші фігурують у світі лише останніх 100 років. До цього моменту іншого методу для годування немовлят, крім материнського молока, людство не знало.
2. Склад грудного молока є унікальним. Воно містить більш, ніж тисячу різноманітних речовин: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи тощо. Важливими у ньому є спеціальні ферменти, які допомогають незрілому шлунково-кишковому тракту адаптуватися до харчування.
3. Грудне молоко виконує функцію імунітету для немовляти. Адже дитина народжується зі стерильною імунною системою. Грудне молоко містить антиінфекційні речовини.
4. Молоко утворюється з крові і лімфи. Його склад не залежить від того, чим харчується жінка. А тому, відповідно, дієта для жінок, які годують, – пережитки минулого. Харчуватися слід якісно, але не обмежувати себе у всьому на світі.

5. Цікавий факт – склад грудного молока не є сталим. Це динамічна рідина, а склад змінюється залежно від потреби і віку дитини. Більше того – змінюється упродовж дня. Перші краплі молока схожі на воду, прозорі. Але це не має лякати жінку. Поняття «жирності молока» не існує, прозоре «перше» молоко потрібне дитині для того, аби втамувати спрагу.
6. Грудне годування важливе з точки зору психо-емоційного стану. Доведено, що ті жінки, які годують малюків грудьми, набагато рідше страждають післяпологовою депресією.
7. Під час годування у жінки виділяється ендорфін – гормон щастя. Цей факт, очевидно, детально пояснювати нема потреби.
8. Так само корисним ГВ є для фізичного стану – під час грудного годування жінка може дозволити собі з’їдати на 500 кілокалорій більше, ніж у звичному режимі життя, адже її організм значно більше витрачає. Завдяки грудному годуванні жінці набагато легше повернутися до допологової ваги.
9. Дуже важливим є той аргумент, що ГВ значно зменшує ризики онкологічних захворювань у жінки. До прикладу, вважається, що чим більшою є сумарна кількість років грудного вигодовування, тим менше ризиків захворіти на рак молочної залози. А ще грудне годування є профілактикою кровотеч.
10. Грудне вигодовування – це продовження контакту шкіра до шкіра, який є надзвичайно важливим післяпологовим етапом. Він заспокоює, як малюка, так і маму після стресового періоду пологів і допомагає призвичаїтися до нового життя.

Міфи і факти про грудне вигодовування

1.Годувати боляче: міф і факт Це правда, що перший тиждень годування грудьми пов’язане з болем; однак це брехня, бо все залежить від правильності прикладання дитини а тим більше якщо не вмієш добре прикласти новонародженого до грудей. Але цього переважно ніхто не вміє з першою дитиною. Годування болить, а через три дні болить також і приплив молока. Хороша новина така, що це насправді минає.
2.Від годування груди стають неестетичними — міф Наукові дослідження в цій темі довели, що годування грудьми не погіршує стану бюсту (зате виконує захисну функцію щодо захворювання на рак грудей, яєчників та ендометрію). Неймовірно? Але факт: найважливіші чинники, що впливають на стан грудей, — це вагітність, вік жінки та її BMI (індекс маси тіла).
3.Годування вимагає суворої дієти — міф Якщо ви не їсте щодня вепрячу ногу, запиваючи її пивом, то вам не доведеться радикально змінювати харчові навички після пологів. Незалежно від того, є у вас дитина чи ні, варто харчуватися добре, а не запихати шлунок абичим. Найбільшу увагу тому, що ми їмо, потрібно присвятити під час вагітності, бо вже у допологовий період у дитини виробляється смак і вподобання.Отож на запитання, чи можна їсти полуниці під час грудного годування, є тільки одна правильна відповідь: можна, але так, щоб на дитину не капало!
4.Через грудне годування скинеш зайву вагу — міф і факт Це правда, до годування насправді збільшує щоденну потребу в калоріях на близько 550 ккал (тобто приблизно стільки, скільки два снікерси або одна шоколадка). Так що грудне годування сприяє спалюванню калорій, але те, чи завдяки ньому ви повернетеся до ваги перед вагітністю, залежить насамперед від того, яку вагу ви набрали за цей час і скільки їсте.
5.ВООЗ рекомендує годувати груддю до 6 місяця життя — міф На жаль, навіть частина медиків це стверджує, а необхідна поправка до цього — та, що ВООЗ радить природне годування як ВИКЛЮЧНИЙ метод годування дитини до 6 місяця життя. Після півроку вже радиться розширювати дієту, а не раптом з наступного дня перейти на іншу їжу. А отже, як довго потрібно годувати груддю? — скільки вам самій хочеться! Це питання не рішення ВООЗ, а того, скільки ви і ваша дитина цього будете хотіти і потребувати.
6.Після 6 місяців молоко вже непоживне, сама вода — міф Материнське молоко складається з трьох фракцій, які можна прирівняти до повного обіду. Під час грудного годування на перші мілілітри завжди припадає «супчик», який насправді може справляти помилкове враження «білої водички», а не молока. Але після цього з’являється «серйозніша їжа», так би мовити, «друга страва», яку дитина споживає аж до смачненького «десерту». Молоко змінюється навіть у ході одного окремого годування. Змінюється також і його склад, залежно від доби та пори року, коли ми годуємо, а також від віку дитини. Вироблення молока в материнському організмі допасовується до потреб дитини, і ця здатність не зникає магічно після того, як немовляті виповниться 6 місяців життя.
7.Малі груди, мало молока — міф Кількість молока залежить не від розмірів грудей до вагітності, а від того, як часто дитину прикладають до грудей і які її потреби. Навіть більше, можна вигодувати дитину, маючи тільки одну грудь.
8.Годуючи груддю, не завагітнієш — міф Одне другому не заважає. Годування груддю — це не контрацептивний метод. Загалом, так, окситоцин і прогестерон затримують овуляцію, але це не стовідсотково, а також ненадовго.
9.Щоб викликати лактацію, треба пити пиво, чай з молоком, коров’яче молоко, трав’яні чаї тощо — міф Ці «пречудові» поради не мають змістовного пояснення, як і наукового підтвердження. Є дуже небагато даних на тему дієвості цих методів, а насамперед на тему безпечності (!!!)
Цікаві факти про грудне вигодовування:
– Грудне молоко містить морфіно-подібні речовини, що заспокоюють дитину після годування.
– Під час годування груддю у жінки виробляються гормони ендорфіни, що дарують відчуття емоційної врівноваженості та задоволення.
– Грудне вигодовування підвищує ефективність вакцинації.
– Склад грудного молока змінюється в залежності від часу доби.
– Дитина може точно визначити свою маму серед інших за запахом молока.
– Кількість молока не залежить від розміру молочної залози.
– Лише 1-2% жінок нездатні годувати дитину груддю через проблеми зі здоров’ям.
– Відстань від груді до обличчя матері – це відстань оптимального зору немовляти.