Все, що треба знати про вакцинацію
Вакцинація населення України — це питання національної безпеки.

Тому у квітні 2023 року розпочав роботу Національний портал з імунізації https://vaccine.org.ua/ ,
створений ГС “Коаліція за вакцинацію” в рамках проєкту USEID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”, який реалізується на підтримку Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я МОЗ України.
На Порталі можна знайти інформацію про інфекційні хвороби, а також Календар щеплень та рекомендації щодо вакцинації для різних груп населення.

Корисні новини:
Міністерство охорони здоров’я
https://moz.gov.ua/article/news/258-najposhirenishih-pitan-pro-vakcinaciju-ta-vidpovidi-na-nih-vid-medichnih-ekspertiv-dostupni-na-nacionalnomu-portali-z-imunizacii

Центр громадського здоров’я
https://phc.org.ua/news/17-ekspertiv-medikiv-gotovi-vidpovisti-na-vashi-zapitannya-pro-scheplennya-ta-vakcini-na

Урядовий портал
https://www.kmu.gov.ua/news/vidpovidi-na-naiposhyrenishi-pytannia-pro-vaktsynatsiiu-dostupni-na-natsionalnomu-portali-z-imunizatsii-moz
поліомієліт
Чи можна вводити кілька вакцин одночасно?
Одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних (тих, які захищають від кількох хвороб) – це нормальна світова практика. Віруси, що містяться у вакцинах, значно ослаблені й не можуть перевантажити імунну систему. Дитина піддається значно більшому навантаженню на імунітет, коли хворіє на застуду або ангіну, ніж від вакцин.
Навіть якщо одночасно зробити щеплення проти 10 інфекційних захворювань, буде задіяно лише 0,1% імунної системи. Основні переваги введення відразу кількох вакцин – це скорочення кількості відвідувань поліклініки, зростання ймовірності того, що рекомендовані щеплення будуть зроблені дітям з дотриманням графіка. Щеплення треба робити в різні ділянки тіла: наприклад, у праве та ліве плече, а малюкам – у праве та ліве стегно. Щеплення в сідницю не роблять!
Правила поєднання вакцин і/або анатоксинів для профілактики різних інфекційних хвороб в Україні визначені наказом МОЗ №595 від 16,09,2011 (зі змінами, внесеними наказом МОЗ №551 від 11 серпня 2014 року)


Центр громадського здоров’я України
10 сентября, 11:05 ·
Вакцинуватися проти дифтерії треба не лише дітям. Імунітет від цього захворювання зберігається близько десяти років. Тому дорослим необхідна регулярна ревакцинація — кожні 10 років.
Це швидко і безкоштовно. І може вберегти життя вам і вашим близьким.
Зверніться до свого сімейного лікаря та перевірте, коли ви востаннє вакцинувалися й за потреби — зробіть щеплення!
Дізнайтеся більше на сайті #ЦГЗ: https://bit.ly/3iniqdW


Міністерство охорони здоров'я України
COVID-19 стає пандемією невакцинованих! Про це заявив міністр Viktor Liashko сьогодні на засіданні Уряду.
«Наслідуючи практику розвинутих країн, ми пропонуємо наблизити якість життя вакцинованого населення до звичного. Тому цього тижня розпочали спільно з усіма міністерствами ґрунтовно працювати над змінами до карантинних норм, аби дотримуватись балансу між захистом населення від коронавірусу та його благополуччям», — заявив міністр.
Більшість обмежень, які передбачені в жовтому та червоному рівнях епідемічної безпеки, не будуть застосовуватись у разі, якщо будуть вакциновані колективи та відвідувачі закладів. При цьому для жовтого рівня буде достатньо однієї дози вакцини, а для червоного рівня - потрібен повний курс щеплення.
Як приклад, робота закладів освіти в жовтій зоні не буде обмежуватися за умови наявності у 80% педагогічних працівників документів, що засвідчують вакцинацію від COVID-19 хоча б однією дозою.
#COVID19 #вакцинація


Шановні колеги!
Фахівці прогнозують, що восени вируватиме нова хвиля коронавірусу штаму "Дельта".
Уникнути тяжким випадкам захворювань і смертям може допомогти лише вакцинація.
Тому ми просимо вас якомога більше спілкуватися зі своїми пацієнтами про переваги щеплення проти COVID-19. Ось якими джерелами ми радимо користуватися у спілкуванні:
Перелік пунктів щеплення та центрів вакцинації
Запрошуйте пацієнтів на щеплення та пропонуйте їм обирати пукти чи центри вакцинації зі списку на вебсайті: https://list.covid19.gov.ua/
Оновлений збірник "100+ питань про вакцинацію від COVID-19"
Посібник дасть відповіді на основні запитання про вакцинацію від COVID-19, організацію вакцинації, реакції на щеплення тощо.
Збірник є за посиланням:https://bit.ly/2U9uiGC.
Відео про холодовий ланцюг та транспортування вакцин
На всіх етапах транспортування та зберігання вакцини відбувається контроль за температурою. Якщо реєструють відхилення від норми будь-якого з показників, вакцину відразу переміщують у карантин із забезпеченням необхідної температури та проводять службове розслідування.
Відео про холодовий ланцюг можна знайти за посиланням: https://youtu.be/nITOm__3BFc
Стіннівка про вакцинацію від COVID-19
Стіннівка, розроблена Федором Лапієм та Іриною Волошиною, має дві частини - для медиків і для пацієнтів. Обидві можна скачати за посиланням: https://bit.ly/37EcczD
Вебсайт vaccination.covid19.gov.ua
На вебсайті розміщена основна інформація про вакцини, етапи вакцинації тощо. Також організовано розділ "Для медичних працівників", де більш детально йдеться про особливості застосування, протипоказання до вакцин та інше.
Накази МОЗ, що вводять у дію рішення НТГЕІ з приводу вакцинації: https://bit.ly/3sinkMb.


Міністерство охорони здоров'я України
Чи можна вагітним вакцинуватися проти COVID-19?
Вагітні можуть важче переносити COVID-19.
Водночас вагітні не брали участь в клінічних дослідженнях вакцин від COVID-19. Втім, наявні антиковідні вакцини не містять живого мікроорганізму та в дослідженні на тваринах не було виявлено негативного впливу на перебіг вагітності. Вивчення їхньої безпечності для вагітних триває.
Тому Національна експертна група з питань імунопрофілактики рекомендує, якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19, наприклад жінка працює в ковідній лікарні та/або має супутні захворювання, вона може обговорити можливість вакцинації з лікарем.
Якщо, на думку лікаря, користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то жінку рекомендовано щепити мРНК-вакциною (в Україні поки використовується тільки одна така вакцина - Comirnaty від Pfizer-BioNTech).
Якщо вагітна отримала першу дозу вакцини проти COVID-19 на векторній платформі (в Україні з таких вакцин поки зареєстрована лише AstraZeneca (Covishield, SKBio) до настання або під час вагітності, то лікар має розказати їй про співвідношення ризиків та користі від другого щеплення. На основі цього жінка сама вирішуватиме, чи отримати другу дозу цією ж вакцини під час вагітності чи вже після пологів.
*Робити рутинний тест на вагітність перед щепленням не треба.
*Жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть щепитися вакцинами Comirnaty/Pfizer-BioNTech та AstraZeneca (Covishield, SKBio) без застережень.
Інструкцією вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech, яку теж використовують в Україні, забороняється щеплення нею вагітних та жінок, які вигодовують грудним молоком.

14 июня, 19:05
Шановні батьки,що піклуються про здоров"я дітей. Приділіть хвилинку для перегляду
Правила щеплення з порушенням календаря дітей віком до 7 років.
Основні правила:
Не потрібно розпочинати вакцинацію знову, якщо пропущені одна\декілька доз. Треба наздогнати календар і все.
Мінімальний інтервал – це інтервал між щепленням проти однієї інфекції, а не між вакцинами взагалі.
Інтервал 1 міс – це 28 днів.
Максимальних інтервалів не існує.
Дитина у віці від 18 міс до 7 років має отримати щонайменше 4 дози вакцини АКДП\АаКДП. Схема 0-1-1-6. Цифра в схемі позначає кількість місяців інтервалу між дозами.
Поліо.
Дитина у віці від 18 міс до 7 років має отримати щонайменше 4 дози вакцинації проти поліомієліту, при чому перші 2 дози обов’язково ІПВ (інактивована вакцина проти поліомієліту в ін’єкції).
Схема 0-1-1-6.
Допускається отримання всіх 4х доз у вигляді вакцини ІПВ. Але, при цьому у дитини не буде місцевого імунітету в кішківнику проти поліо.
Гепатит В.
Повний курс щеплень проти гепатиту В має складатись з 3х доз. Схема: 0-1-6, але при цьому 6ти міс інтервал рахується між 1ю та 3ю дозами.
Допускається схема 0-1-1 при прискореній підготовці дитини до операції чи інших втручань, де є ризик інфікування. Доцільніше користуватись першою схемою.
Гемофільна інфекція (Хіб).
Вакцинація з порушенням календаря проти цієї інфекції має певні особливості. Схема 0-1-6, але кількість доз, що має отримати дитина, залежить від віку, коли введена перша доза.
Проводиться щеплення до 5 років.
При проведенні вакцинації багатокомпонентними вакцинами допускається введення більшої кількості доз. Вони не підсилять імунітет, але й шкоди не зроблять.
КПК. Дитина старше 6 років повинна мати 2 дози КПК. Схема 0-1.
Активно використовуйте правила поєднання вакцин. Чим скоріш дитина отримає необхідні щеплення, тим швидше вона отримає імунний захист від інфекцій.
Дякуємо за інформацію Школі вакцинації. Будьте здорові і бережіть один одного.
НСЗУ для пацієнта
#Вакцинація
БЦЖ - це жива вакцина для щеплення проти туберкульозу. БЦЖ роблять кожному новонародженому в пологовому будинку. БЦЖ не захищає від туберкульозу на все життя. Але після вакцинації захист зберігається протягом кількох років.
Туберкульоз - тяжке інфекційне захворювання. Найчастіше вражає легені, але може розпочатись у будь-якому органі: кістках, мозку, кишківнику чи шкірі. Для немовлят особливу небезпеку становлять генералізовані форми туберкульозу, які вражають кілька або й усі органи одразу. Тому БЦЖ роблять усім новонародженим у країнах, де туберкульоз є поширеним захворюванням, як в Україні. Щеплення проти туберкульозу значно знижує ризик розвитку важкої форми хвороби у дітей.
Отже, щепленню для профілактики туберкульозу підлягають усі новонароджені діти, які не мають до цього протипоказань. Вакцинація проводиться на 3–5 добу життя дитини без попередньої проби Манту. Недоношених дітей щеплюють після досягнення дитиною маси тіла 2,5 кг.
Вакцинація новонародженого у пологовому будинку, згідно з Календарем профілактичних щеплень, є безоплатною послугою. Головна умова - наявність у медичного закладу договору з НСЗУ на надання медичної допомоги при пологах.
Якщо дитина через певні причини не отримала БЦЖ у пологовому будинку, тоді щеплення їй зроблять в тому закладі охорони здоров’я, де батьки оберуть педіатра або сімейного лікаря.
І ще кілька фактів про БЦЖ.
БЦЖ не робиться в один день з іншими вакцинами.
Дітям, яким не виповнилося два місяці, щеплення проти туберкульозу проводяться без попередньої проби Манту. Після двомісячного віку перед виконанням щеплення дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.
Діти, яким зробили БЦЖ, але у яких не сформувався рубчик, не підлягають повторній вакцинації. За умови - наявності достовірного підтвердження проведення такого щеплення.
Якщо вакцини БЦЖ немає у наявності, це не може бути приводом затримувати вакцинацію від інших інфекційних хвороб до щеплення БЦЖ.
Сьогодні ми розглянемо, чим відрізняється ацелюлярна протикашлюкова вакцина від цільноклітинної.
Впровадження цільноклітинної протикашлюкової вакцини
відбулось у Європі в 40-х роках минулого століття. Частота захворюваності кашлюку після цього зменшилась на 99%

Ефективність цільноклітинної протикашлюкової вакцини коливається залежно від виробника.
В середньому імуногенність становила 78%, але могла значно відхилятися в обидві сторони

Лікарі повідомляють про побічні реакції цільноклітинної протикашлюкової вакцини.
Як правило це підвищення температури тіла та місцеві реакції, але трапляються і більш серйозні

Впровадження ацелюлярної протикашльової вакцини для бустерної імунізації перед школою
відбулось в Японії у 80-х, а в Європі та США у 90-х роках ХХ століття. Ацелюлярна вакцина рідше викликала побічні реакції при співставній ефективності

Впровадження ацелюлярної протикашльової вакцини для первинної імунізації
Ацелюлярна вакцина продемонструвала хороші результати при використанні у підлітків, тому її дозволили для імунізації немовлят

ІСТОРІЯ ПРОТИКАШЛЮКОВИХ ВАКЦИН
З ЧОГОСКЛАДАЄТЬСЯ АЦЕЛЮЛЯРНА ПРОТИКАШЛЮКОВА ВАКЦИНА?
Якщо з цільноклітинною все просто, то як навчити імунітет виділяти антитіла проти B. Pertussis, не вводячи сам збудник? Правильно, ввести його антигени! Але які саме? Це питання

Сьогодні поговоримо про вакцину, яка вже з 2022 року доповнить Календар профілактичних щеплень.
Авжеж, ідеться про вакцину від пневмококової інфекції.

У чому її небезпека? Пневмококова інфекція — найбільш поширена причина бактеріальної пневмонії у дітей. Ще пневмокок є збудником: бактеріємії, сепсису, менінгіту, бронхіту, гострого середнього отиту. Бррр уже хочеться бігти до сімейного лікаря і вакцинуватися, правда ж?

Пневмококова інфекція передається від людини до людини повітряно-краплинним шляхом. Ризики захворіти найвищі саме в перші роки життя дитини . Згодом ризик знижується завдяки набуттю природного імунітету, і знову підвищується в старшому віці через «імунне старіння» і вищу сприйнятливість до пневмококів через супутні патологічні стани. Тому дуже важливо потурбуватися і про дідусів і бабусь, які бавитимуть онуків, і запропонувати їм щепитися!

Ще одна група людей, для яких особливо важлива вакцина від пневмококу, — це люди з ВІЛ-інфекцією і серповидно-клітинною анемією. Вони мають високий ризик захворіти, тож їм варто подбати про своєчасну вакцинацію.

Дітям щеплення від пневмококової інфекції можна проводити одночасно з іншими вакцинами, передбаченими Календарем.

Щепитися можна в будь-якому віці.

Наразі вакцинуватися можна з власної ініціативи та власний кошт. Для цього зверніться до свого сімейного лікаря і проконсультуйтеся з усіх питань.

В Україні зареєстровано пневмококову вакцину виробників Великої Британії та Бельгії.

Вакцинуйтеся, бо це простий і безпечний спосіб потурбуватися про своє здоров'я та здоров'я рідних і близьких!

#ВакцинаДіє #VaccineWork
Перше рішення на користь життя — вакцинація від гепатиту В
Його роблять малюку в перші 24 години життя. Дуже важливо, щоби батьки були готові до цього й не відмовлялися від щеплення!

Друга доза вводиться у 2 місяці, третя — у півроку. Адже гепатит В найнебезпечніший саме для немовлят до року. Важливо отримати всі три вакцини, бо від цього залежить рівень захисту дитини.

Гепатит В — це небезпечна для життя інфекція печінки, яку спричиняє вірус гепатиту В. Вірус передається через контакт із кров'ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.

Його можливі наслідки — хронічна хвороба печінки та ризик смерті від цирозу та раку печінки. Хвороба потребує пожиттєвого лікування.

Дуже часто батьки відмовляються вакцинувати маля в перший день життя, мовляв, не хочуть навантажувати імунну систему відразу після народження. Натомість цим вони ще більше наражають немовля на небезпеку. Саме у віці до 1 року 90% вірогідності, що гепатит В стане хронічним. Ризик знижується, коли дитина стає старше. Приблизно у 30–50% дітей, інфікованих у віці від 1 до 6 років, розвивається хронічний гепатит В.

У 20–30% людей, інфікованих гепатитом B у дитинстві, у подальшому розвивається цироз та рак печінки.

Хронічний гепатит В — невиліковний. А завдяки вакцинації його можна попередити. Щеплення ефективно попереджає інфекцію та її хронічні наслідки на 96%. Захист зберігається щонайменше 20 років, а в деяких випадках — протягом усього життя.

Дорослим також варто дізнатися чи мають вони щеплення. Адже вакцину проти гепатиту B було введено до програми імунізації дітей в Україні лише з 2001 року. Тому, якщо ви народилися до 2001 року, імовірно, що у вас щеплення від гепатиту В немає. Зверніться до свого лікаря та проконсультуйтеся щодо отримання вакцини!

Також можна вакцинуватися від гепатиту А. Ця вакцина не включена до Календаря щеплень, тож її варто придбати за власний кошт. Дітям її можна вводити з 12 місяців життя з інтервалом між дозами 6–12 місяців. За такою ж схемою можуть вакцинуватися й дорослі.

Вірус гепатиту A (жовтуха) передається через уживання забруднених харчів або води. Недуга не провокує розвиток хронічної хвороби печінки й рідко закінчується смертю, проте може спричинити дуже неприємні симптоми, які все ж краще попередити щепленням.

Не бійтеся вакцинації, бійтеся захворювань. Імунізація — це найбільша інвестиція в майбутнє!

#ВакцинаДіє #VaccineWork
Розповідаємо, від яких хвороб можна зробити щеплення безоплатно.
*Кожен пацієнт, який уклав декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром, має право на безоплатний гарантований державою пакет медичних послуг на первинній ланці. До цього пакету входить і вакцинація, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень.
*Відповідно до Календаря, дитину можна безоплатно вакцинувати проти 10 інфекційних захворювань. Туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції.
*Дорослий безоплатно отримує щеплення від дифтерії та правця - кожні десять років.
*Пацієнт може зробити безоплатно щеплення в комунальних закладах охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу, а також в приватних медичних закладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ. Головна умова - декларація з лікарем.

В Україні триває вакцинація проти COVID-19. Це - безоплатно. Вакцинацію проводять двома способами: мобільними бригадами з імунізації та базі пунктів щеплень. Відповіді на найактуальніші запитання стосовно етапів вакцинації та наявної вакцини можна прочитати на порталі vaccination.covid19.gov.ua.

Що потрібно знати про гемофільну інфекцію та щеплення від неї?
Гемофільна інфекція - це гостра інфекційна хвороба, збудником якої є гемофільна паличка Haemophilus influenzae типу b (Hib-інфекція). Вона передається повітряно-крапельним шляхом. У маленьких дітей шлях передачі може бути контактним.

Гемофільна інфекція вражає органи дихання, центральної нервової системи та сприяє розвитку гнійних вогнищ у різних органах. Наслідками гемофільної інфекції можуть стати наступні захворювання: менінгіт, середній отит і пневмонія. Найбільший ризик підхопити інфекцію у дітей віком до 5 років. Рідше хворіють новонароджені, діти більш старшого віку і дорослі.

Вакцинація - єдиний профілактичний захист від інфекції. Вона передбачена Календарем профілактичних щеплень і може проводитись як моновакцинами, так і комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент.

Щеплення для профілактики Hib-інфекції слід проводити за схемою 2-4 -12 місяців. Якщо дитина не отримала жодного щеплення від HIB-інфекції до року, тоді потрібно зробити лише одну дозу.

Вакцинація проводиться дітям до 4 років 11 місяців 29 днів. У старшому віці вакцинуватись потрібно лише особам з групи ризику.

Нагадуємо, що перевірити список своїх щеплень допоможе ваш сімейний лікар, педіатр або терапевт. Подбайте про те, щоб мати повний захист!

Інформацію підготовлена за матеріалами Національної служби здоров»я України

Чому важлива вакцинація?

Вакцинація — це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань, до того моменту, як вони почнуть із ними контактувати.

Імунна система реагує на введену вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Таким чином формується захист проти хвороби. Вакцинація захищає від інфекцій, які можуть призвести до ускладнень, інвалідності і смерті.

У багатьох виникає питання:Чому потрібно вакцинуватися?
Відповідь проста:Щоб захистити себе та тих, хто навколо нас. Не всі можуть бути вакциновані, зокрема ті, хто серйозно хворий. Вони залежні від того, хто щеплений.

Вакцинацію в Україні проводять згідно із Національним календарем щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і, за умови його дотримання, є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.

Національні календарі щеплень переглядають кожні 2-3 роки або за потреби. Найчастіше зміни стосуються схем введення, кількості доз, появи на ринку нових сучасних вакцин. Востаннє в Україні Календар щеплень було змінено у 2018 році. Зміни до цього нормативного документу розробляє Національна технічна групи з питань імунопрофілактики

В нашій країні безкоштовно можна вакцинуватися проти десяти інфекційних захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції.

Для створення належного імунітету, щеплення необхідно починати робити вже з народження дитини, ще до того, як вона почне активно контактувати з іншими.
Дітям набагато безпечніше вакцинуватися, ніж залишитися без захисту.

Вакцини від інфекційних хвороб, які внесені до Національного календаря щеплень, закуповує за державний кошт Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Ця міжнародна організація закуповує вакцини для понад 100 країн світу. Якість всіх вакцин підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Протипоказання до вакцинації для кожного визначається індивідуально. Рішення приймає лікар, виходячи з Переліку медичних протипоказань, який оновили відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я.

За оцінкою ВООЗ, щороку завдяки щепленням, у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу. Захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%. Щорічно понад 750 тисяч дітей уникають інвалідності. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, і краснуху. Смертність від кору знизилася на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася у понад 13 разів.

Вакцинована дитина-захищена дитина.

Інформація підготовлена за матеріалами Центру громадського здоров'я МОЗ України
Міфи про вакцинацію
Величезна кількість антинаукових тверджень сіють недовіру до вакцинації і не дають змогу об'єктивно оцінити необхідність щеплення. Сьогодні ми спростовуємо деякі міфи щодо вакцинації
Бажаємо вам міцного здоров'я! А ви будете робити вакцинацію???
SANOFI PASTEUR зібрали продовження найпоширеніших міфів та їх спростування. Сьогодні ділимося цією інформацією з вами
Трикомпонентна вакцина КПК захищає одразу від трьох інфекційних захворювань: кору, паротиту (свинки) та краснухи.
І ось що ще потрібно знати...
П'ять питань про вакцинацію. Роз’яснення НСЗУ 20.02.21

Отже, разом з SANOFI PASTEUR Допомагаємо знаходити відповіді на будь-які питання батьків щодо вакцинування та ділимося продовженням «інструкції з руйнування міфів про вакцинацію».
Деякі речі можна робити майже вічно, наприклад, руйнувати міфи про вакцинацію.
Як говорити з дітьми про вакцинацію: поради від ЮНІСЕФ
Поговорити з дітьми про вакцинацію як захист від інфекцій — завжди на часі.
Як комунікувати про щеплення ефективно — читайте в матеріалі від ЮНІСЕФ.
Пограйте з дітьми
Сенс розмови про вакцинацію з учнями — навчити дітей, що хворобам можна запобігти. Розкажіть, що інфекції бувають різними і запобігти різним захворюванням можна в різний спосіб. Іноді достатньо правильно мити руки, а деколи єдиний захист — щеплення. Додайте цікавих фактів, питань та ігор. Дайте їм важливе домашнє завдання: дізнатися, від чого щеплена бабуся і від чого її ще можна захистити вакцинацією.

Розкажіть про власний досвід
Поділіться з дітьми тим, як ви самі вакцинуєтеся, якщо у вас є діти чи онуки — як вакцинуєте їх. Запевніть, що боятися уколу — цілком природно. Це справді неприємно, але болітиме трохи і недовго. Проте зробити цей укол дуже важливо, бо вакцини допомагають дітям бути здоровими. Це дає їм змогу не пропускати цікаві моменти життя, розваги з друзями. Натомість якщо вони захворіють, уколів може бути багато.

Нагадайте, що життя рятують досить прості речі
Захворіти — легко. Але запобігти хворобам можна. Прості речі рятують життя: мити руки, тримати дистанцію з хворими, залишатися вдома, якщо захворів сам, повноцінно харчуватися і висипатися, вчасно отримувати щеплення від хвороб, від яких захищає вакцинація.
Під час пандемії COVID-19 важливо тримати дистанцію в 2 метри з людьми, носити маску та уникати скупчень людей.

Мені скоро робитимуть щеплення
ПОРАДИ ДЛЯ ДІТОК
Щеплення захищають мене від дуже небезпечних хвороб!
Я весь час пам'ятатиму, що я - супергерой/супергероїня!
Я не боюся уколів або боюся зо-о-о-овсім тро-о-о-ошечки.
Я візьму на щеплення улюблену іграшку.
Поряд будуть мама або тато, які мене підтримуватимуть.
Лікарі й медсестри хочуть захистити мене від хвороб.
Після щеплення батьки порадують мене чимось приємним.

Для проведення інформаційної кампанії з вакцинації від COVID-19 та недопущення поширення недостовірної інформації в регіонах рекомендуємо до уваги інформацію офіційного сайту ВСЕ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ: https://vaccination.covid19.gov.ua/